Carving – czyli wiele znaczeń jednego słowa

„Carving” z języka angielskiego oznacza rzeźbę, a także grawerowanie – w tym krojenie, rzeźbienie oraz żłobienie. Jednak „carving” to fraza połączona głównie z narciarstwem. Jakie połączenie ma sport ze sztuką rzeźbienia? Carving to jedna z oryginalnych technik jazdy na nartach, ponieważ wykonywana jest specyficznie – na śniegu pozostają bardzo wyraźne ślady przypominające wielką literę „C”. A że ślady te są głębokie przez sposób jazdy na nartach, przypominają grawer tym samym z łatwością łączą się z definicją „carving”. Jednak pozostaje pytanie, jak takie „C” na śniegu pozostawiać. Dzieje się to z powodu zjazdów na bokach nart, a dokładniej na ich krawędziach. Pomocne są również przy tym odpowiednie narty zjazdowe, a także wyuczony styl jazdy. Zaokrąglona litera na śniegu tworzy się głównie przy zjazdach slalomem na przygotowanej pod to trasie, co ujrzeć możemy podczas np. olimpijskiej konkurencji popularnej wśród narciarzy, która nazywa się slalom gigant. Duża prędkość połączona z niemal ciągłym skręcaniem raz w lewo, raz w prawo, pozwala na wyraźne rysowanie po śniegu. A ów skręcanie nazywane jest właśnie skrętem carvingowym.

Narty carvingowe – wyjątkowy sprzęt do zadań specjalnych

Do jazdy slalomem i nie tylko, potrzebne są odpowiednie narty męskie czy narty damskie. Bezpieczeństwo na stoku jest najważniejsze, a same narty dzielą się na wiele rodzajów, np. szybkie i lekkie narty race czy dostosowane do rekreacyjnej jazdy, narty allround. Również i do takiej techniki jazdy, jaką jest carving, zaopatrzyć trzeba się w przystosowane do tego narty – w tym wypadku narty carvingowe, zwane też taliowanymi. Ważne również, by pamiętać o zaopatrzeniu się w wygodne buty narciarskie oraz niezawodny kask narciarski, wraz z goglami narciarskimi. Temat odzieży termicznej również warto przemyśleć przed wyruszeniem na stok.Przechodząc do nart taliowanych, ich nazewnictwo wywodzi się z wcięcia w „talii”, które posiadają. Czubki narty tj. dziób oraz piętka, są szersze niż jej środek. Cała narta jest także zaokrąglona. Jej budowa pozwala na bezpieczną oraz komfortową jazdę na krawędziach narty. Dzięki prędkości oraz wykonywaniu slalomu, w tym skrętu carvingowego, narta wbija się w śnieg i dodaje uczucia kontroli nad sytuacją. Mimo potrzeby podpierania się kijkami narciarskimi lub ręką powierzchni, aby nie stracić równowagi, narty carvingowe zaprojektowane są tak, aby skręcać na nich szybko i skutecznie. Są również lekkie, a także łatwo dostępne w sklepie narciarskim.

Historia techniki carvingowej, a w tym początki nart dla dzieci i dorosłych

Gdy powstały narty i z czasem zaczęły zyskiwać coraz większą popularność, nie tylko jako środek transportowy, ale także jako powszechny zimowy sport, zaczęto odkrywać, iż można jeździć na nich stosując różne metody zjazdów. Podczas testowania nowych stylów jazdy, narodziła się i technika zjazdów na nartach i dyscypliny sportowe jak slalom. Pierwsze narty carvingowe, czyli szersze w dziobie i piętce, a węższe na środku – zostały opracowane w słoweńskiej fabryce, w 1988 r. Pomysłodawcą był Jurij Franko, pracujący dla firmy Elan produkującej narty na co dzień. Jurij razem ze swoim kolegą, Pavlem Skoficem, wyliczyli zachowanie dynamiczne tak specyficznie wyglądającej narty. Sprawdzili tym samym, do jakiej jazdy narty taliowane tj. carvingowe, będą najlepiej się spisywać. Od razu założono, iż nadadzą się do sportu szybkiego oraz profesjonalnego. W dwójkę, Franko i Skofic, założyli projekt nazwany „SideCut Extreme – SCX”.Zaczęli produkować prototypy nart carvingowych, jednak początkowo nie cieszyły się one zainteresowaniem na większą skalę, aż do wczesnych lat 90., XX wieku. Wtedy wiele sportowców zainspirowanych wyglądem desek snowboardowych (również posiadających wcięcie pośrodku), zaczęło zwracać uwagę na narty carvingowe. Ich występowanie na stokach cieszyło się dużą popularnością. Powoli zaczęto zauważać, iż przy skrętach na takich nartach, krawędź wchodzi w śnieg, a skręt jest prostszy i mniejszy ma promień. Wówczas opracowano sposób jazdy carvingowej wraz z bezpiecznym wychylaniem się oraz dynamiką jazdy. Wkrótce narty te zaczęły być głównym ekwipunkiem podczas nowego sportu, jakim był slalom – czyli zjazd po przygotowanej krętej trasie, z wieloma nierównościami terenu, jednocześnie z ugniecionym na równo śniegiem. Jeszcze później narty carvingowe dostępne były również dla kobiet i dzieci. A po dziś dzień, dostępne są dla uczących się techniki sportowców oraz dla profesjonalnych narciarzy.