Skitouring, czyli połączenie teraźniejszości z przeszłością

Wydawać mogłoby się, iż „skitouring” oraz narty skiturowe zwane też turowymi – to pojęcia raczej wyłącznie pochodzące z obecnych czasów. Jednakże faktem jest, że tego typu narty towarzyszyły ludziom od dawnych dziejów. To na nich poruszali się choćby myśliwi czy zdobywcy podczas trudnych warunków. Przypięte do butów cienkie deski w zupełności wystarczały, by jednocześnie jeździć i chodzić po mniej stromych terenach łowieckich. Choć początkowo odpinano narty od butów, by wspiąć się gdzieś wyżej, to wkrótce wymyślono również sposób, aby nie zdejmując nart dostać się na stromy teren. Odkryto, iż sierść większości ssaków różnorodnie zachowuje się na gładkich powierzchniach, zaobserwowano to u m.in. fok. Włos wspomnianego zwierzęcia jednocześnie pomaga mu się ześlizgiwać, ale i pokonywać nierówny teren z dużą przyczepnością do podłoża. Człowiek ten fakt postanowił wykorzystać i zaczęto mocować na nartach pasy skóry fok, włosem do powierzchni śniegu. Ten krok był istnym przełomem i zapoczątkował jedną ze znanych dziś metod skitouringu – czyli rekreacyjne wspinanie się na górę w nartach oraz późniejsze zjeżdżanie z niej, bez potrzeby stania w kolejkach na wyciąg. Narty skiturowe po dziś dzień posiadają taką przyczepność, że można na nich chodzić, jeździć, a także zdobywać górę – ale również od dołu, wspinając się na nią. Co warto zaznaczyć, w dzisiejszych czasach nie używa się skór zwierzęcych do produkcji takich nart, jednak pomimo to, nazwy „foki” utrzymały się w języku narciarskim. Ten odłam skitouringu, połączenie spokojnej wspinaczki ze zjazdem bez mierzenia czasu, jest jednym z najbardziej popularnych, a poza nim istnieją jeszcze dwa znane i lubiane rodzaje. Freeride, czyli pełne adrenaliny, ekstremalne zjeżdżanie z nieujarzmionych stoków, bogatych w nierówności i duże ilości puchu. A także skirunning – najbardziej sportowy odłam, czyli pokonywanie wyznaczonego odcinka w górę i w dół, z mierzeniem czasu. Znany jest jeszcze m.in. skialpinizm, czyli wspinaczki dla zaawansowanych sportowców na trudne obiekty np. Mount Blanc, w towarzystwie osprzętu jak m.in. raki (zakładane na buty „kolce”, wspomagające przyczepność na ściankach).

Narty skiturowe – czym się charakteryzują?

Narty skiturowe męskie oraz narty damskie różnią się ze względu na przeznaczenie. Jednak zanim o różnicach, zacznijmy od cech wspólnych. Narty skiturowe podobne są do nart zjazdowych, i z wyglądu, i ze specyfikacji. Są bardzo prostej budowy, to minimalistyczne narty bez specjalnych elementów i dodatków. Są mocne, średnio giętkie oraz przede wszystkim stabilne. Posiadają natomiast jedną wyraźną różnicę, porównując je do zjazdówek. Są dużo lżejsze dzięki nieposiadaniu m.in. elastomerów, użebrowań czy stężeń. Pozbawione zostały technologii, jakie przydatne są podczas zjazdów na przygotowanych terenach, w miarę równych oraz gładkich. Nie mają również aż takiej sztywności, bowiem produkowane są z myślą o jeździe po puchu oraz nierówno rozłożonym śniegu. Do skirunningu sprzęt jest ultralekki, narty są cienkie, ale i bardzo wytrzymałe. Narty dedykowane na przejażdżkę freeride są dużo cięższe, a także są szersze od wspomnianych.

Przepisowa długość nart skiturowych – ciekawostka

Według przepisów, narty męskie skiturowe nie mogą być krótsze niż 160 cm. Natomiast narty damskie oraz narty dziecięce, muszą być przynajmniej długości 150 cm. Z nawiązaniem do tych przepisów, w sklepie narciarskim nie kupimy nart skiturowych krótszych niż 150 cm, bowiem ich produkcja jest zakazana.

W trosce o bezpieczeństwo – sprzęt skitourowy

Do sprzętu na wyprawę skitourową, która jest trudniejsza niż zjazdy na np. nartach race czy nartach allround z przygotowanych stoków – dużą uwagę trzeba zwrócić na zakup nie tylko profesjonalnych nart skiturowych. Odpowiednia odzież górska to jeden z aspektów. Drugim są bardzo wytrzymałe i wygodne buty narciarskie, a także niezawodny kask narciarski z preferowanymi szkłami w goglach. Warto pamiętać, aby wybrać jak najlżejszy sprzęt z możliwych, gdyż wyprawy typu skitouring są bardziej wyczerpujące, a upadki mogą być bardziej niebezpieczne. Na szczęście profesjonalny sprzęt zapewni Ci kontrolę oraz bezpieczne podróże.

Zobacz również: narty carvingowe i ich specyfikacje, jak dobrać długość nart, jak dobrać rozmiar butów narciarskich, jak dobrać narty