Jak dobrać narty dla początkującego narciarza? Oto krótki poradnik

Jesteś początkującym narciarzem, amatorem tegoż zimowego sprzętu? Jeśli odpowiedź brzmi: "tak" to warto wybór głównego sprzętu narciarskiego, czyli nart pozostawić fachowcom w tej dziedzinie. Profesjonalny sklep narciarski i jego pracownicy zadają Ci szereg pytań m.in. o wzrost, wagę, poziom umiejętności, preferencje, sposób i miejsce nauki etc. Na tej podstawie będą w stanie dobrać odpowiednie narty męskie, narty damskie czy narty dziecięce - w zależności od potrzeb. Pomimo zaufania do wiedzy i doświadczenia profesjonalistów warto we własnym zakresie również zaznajomić się chociażby z podstawami informacjami w zakresie narciarstwa, budowy nart i ich rodzajami, co ułatwi naukę jazdy na nartach i zrozumienie pewnych prawideł.

Na wstępie warto zwrócić uwagę na narty typu allround bądź narty typu allmountain - są to najpowszechniej spotykane na stokach narty, bardzo uniwersalne i przeznaczone dla początkujących i średniozaawansowanych narciarzy. Na rynku dostępny jest znaczny wybór w zakresie tego typu nart, które cechuje zarówno dobre prowadzenie na twardych, ubitych stokach, jak i na świeżym puchu śnieżnym. Są to narty - w ocenie instruktorów - wybaczające błędy początkującym narciarzom.

Sprawdź także nasze: narty race i narty zjazdowe

Narty dla amatorów zimowego szaleństwa - jakie powinny mieć cechy?

Pojawia się więc pytanie o doprecyzowanie: jakie parametry techniczne powinny mieć narty dla początkujących? Otóż wysokość nart winna być adekwatna do wzrostu narciarza, czyli około 15 cm krótsze niż jego wzrost. Dla początkujących bardziej komfortowe będą szersze narty, lekko taliowane. Nie radykalnie, ale jednak taliowane ( około 70-79 mm w ów talii - czyli najwęższej części nart, tuż pod butem narciarskim). Pozwoli to na większą łatwość sterowania i prowadzenia nart podczas manewru skrętu, w przeciwieństwie do nart klasycznych, często nie taliowanych. Generalnie rzecz ujmując, parametry techniczne dla idealnych nart dla początkujących powinny mieć umiarkowane wielkości wybranych parametrów. Chodzi tu m.in. o umiarkowaną sztywność poprzeczną i wzdłużną nart, wspomniane taliowanie w granicach 13-19 metrów. Jeśli chodzi o budowę i geometrię nart, to dla początkujących należy wybrać narty z rdzeniem z lekkiego drewna, bądź uzupełnionym dodatkowo pianką, z zaokrąglonymi czubkami i piętkami, lekko uniesionymi ku górze. Konstrukcja boku nart z kolei wykonana w tzw. technologii sidewall, co zapewnia perfekcyjne trzymanie się krawędzi nart podłoża podczas manewru skrętu.

Rodzinna narciarska przygoda. Jak wybrać narty dla dziecka?

Chcesz, aby zimowe szaleństwo narciarskie udzieliło się całej rodzinie. Jest to jak najbardziej godna pochwały misja. Należy wpierw zadbać o to, aby zapewnić wszystkim członkom rodziny właściwe narty i stosowny sprzęt narciarski.

Poza wyborem nart - co jest sprawą oczywistą - należy pamiętać i wybrać: gogle narciarskie, kijki narciarskie, odzież narciarską: kurtkę, kombinezon bądź spodnie, rękawice narciarskie, bielizna termoaktywna, kask narciarski.

Jeśli zaś chodzi o wybór nart dla najmłodszej pociechy w rodzinie to wybierzmy spośród nart klasyfikowanych do kategorii: narty dziecięce. Narty w tej kategorii można znaleźć w sklepie narciarskim już dla przedziału wiekowego: 3-5 lat. Wówczas stawiamy na jak najkrótsze narty, sięgające do pachy pociechy, czyli około 20-30 cm krótsze niż wzrost naszego malucha. Dla starszego dziecka w przedziale wiekowym: 6-12 lat wybierzmy narty z kategorii: narty juniorskie, głęboko taliowane i odrobinę dłuższe niż poprzednie, sięgające umownie do lini barków. W sytuacji, gdy dziecko poczuje się pewnie w skręcie i podczas nabierania zjazdowej prędkości można stopniowo wydłużać długość nart i zmniejszać ich taliowanie, zmierzając tym samym w kierunku nart bardziej klasycznych czy racingowych.

W swojej ofercie posiadamy narty topowych producentów, takie jak: Narty Atomic, Narty Head, Narty Salomon, Narty Volkl i Narty Rossignol

 

Zachęcamy również do przeczytania artykułu "Rozmiary butów narciarskich" oraz naszej serii "Nauka jazdy na nartach"