Wybrałeś narty jako zajawkę na ten sezon zimowy lub wczesnowiosenny i nie wiesz, od czego zacząć? Trafiłeś w dobre miejsce! Dzisiaj zajmiemy się tematyką nart, dla osób początkujących, podpowiemy na co warto zwrócić uwagę oraz z jakimi pojęciami powinieneś się zaznajomić na samym początku! Pomożemy wybrać Ci narty! 

Pierwszym krokiem jest zorientowanie się w rodzajach nart, do tego polecamy zapoznać się z artykułem pt. "Jak dobrać narty", który wskazuje podstawowe grupy nart i je opisuje. W dzisiejszym artykule poświęcimy największą uwagę nartom all-mountain oraz pochodnym w tej grupie nartom all-around, które są idealne także dla początkujących.

Uniwersalne deski jako idealni towarzysze podczas pierwszych doświadczeń na stokach, czyli - jakie narty wybrać?

 Narty all-mountain oraz all-around to deski zaliczane do grupy uniwersalnych. Dzieje się tak dlatego, bowiem ich przeznaczenie odpowiada wielu dyscyplinom, od freereide i wykonywania trików, po wspinaczkę górską, czyli skitouring. To szerokie narty, o solidnej masie własnej, sztywniejsze niż inne. W zależności od długości, mniej lub bardziej skrętne, a pod względem przeznaczenia, nieraz inaczej uformowane np. mniej i bardziej taliowane - czyli węższe na środku a szersze na końcach. Natomiast im cieńsze, tym łatwiej z nimi współpracować na rampach i przeszkodach, często skacząc i skręcając. Czasem w wersji bardziej zawiniętej na stopkach, czyli końcach nart znajdujących się za nami, co natomiast oferuje jazdę mniej agresywną, a bardziej nadającą się na ujarzmianie świeżo zasypanych szczytów. Główne przeznaczenie tych nart to puch, muldy, świeżo zasypana powierzchnia, nierówności oraz wiosenne warunki sprzyjające stopnieniom oraz występowaniem trawy lub igelitu. W nartach all-mountain spokojnie możemy się wspinać i zjeżdżać, czyli przebyć całą trasę bez konieczności wypinania nart podczas prostych lub zbyt nachylonych odcinków. Pomimo takiego przeznaczenia, all-mountain i all-around świetnie nadają się do zjeżdżania po przygotowanych odcinkach, jednak warto zwrócić uwagę, że jazda slalomem może być utrudniona i nie tak płynna jak po ubraniu nart carvingowych.

Dopasowanie desek do wzrostu - czyli jaką długość powinny mieć narty?

Narta postawiona obok nas powinna sięgać od brody do czubka głowy. Warto wybrać dłuższe narty, kiedy czujemy się świetnie na stoku. Krótsze narty polecane są amatorom, osobom o małej wadze oraz wybierającym się na mniej agresywne odcinki. 

Twardość nart – ogólne informacje

Ta cecha każdej narty silnie wiąże się z wagą własną desek. Chodzi o wypełnienie narty, można nazwać więc tę twardość kręgosłupem. Spotykamy bowiem m.in. rdzenie z pianki lub drewna. Co dana narta ma wewnątrz wpływa również na elastyczność całej deski. Początkującym polecamy miękkie narty, by ułatwić skręty, jednak im więcej ważysz - tym twardsza Twoja narta powinna być, byś zachował na niej równowagę.

Promień skrętu - wybór nart dla początkującego

Ta cecha jest niczym innym, niż stwierdzeniem, jaki łuk możemy wykonać. Czyli, jak szybko skręcimy, jak ostry będzie ten zakręt oraz jak szybko jesteśmy w stanie nagle skręcić np. podczas niespodziewanego wymijania osoby, lub przeszkody na stoku. Prawidłowym i pożądanym promieniem skrętu jest od 13 do 18 metrów, a takie osiągi mają narty carvingowe wybierane na profesjonalne slalomy oraz taliowane - wąskie na środku, szerokie na końcach.

Szerokość narty a stabilność, czy skręcanie jest dla odważnych?

Narty dla osoby początkującej powinny być szerokie, aby łatwiej było utrzymać na nich równowagę oraz nimi manewrować np. hamować. Tracimy wtedy możliwość mniejszego promieniu skrętu, a jednak warto pamiętać, że takie narty wybierzemy na odcinki przygotowane lub pełne puchu, a obie wersje to szerokie trasy o małej ilości przeszkód, które nie są nastawione na slalom - a na jazdę rekreacyjną. Im lepiej czujemy się na nartach danego rodzaju, to pewniej możemy sięgać po inne rodzaje - cieńsze, bardziej profesjonalne czy skupione na jakiejś dyscyplinie.

Narty Easycarver - kiedy chcesz zacząć naprawdę powoli 

Ten typ nart przeznaczony jest dla osób, które naukę pragną zacząć bardzo spokojnie, powoli i bez szaleństwa oraz dla osób, które boją się, że nie poradzą sobie na stoku pośród innych pasjonatów. Szerokie i leciutkie narty odpowiednie są do powolnej lub umiarkowanej jazdy po amatorskich odcinkach. Pomimo wolnego rozpędzania się, intuicyjnie się na nich skręca, łatwo się je opanowuje oraz rekreacyjnie można na nich szusować nawet bez użycia kijków. Mówi się, że ten typ "wybacza sporo błędów" technicznych, które jako początkujący świadomie lub nie popełniamy.

Zobacz nasze: narty damskie, narty dziecięce, narty męskie, narty race, narty zjazdowe, buty narciarskie, kije narciarskie, kaski narciarskie, gogle narciarskie