Narty w Austrii w trudnym dla wszystkich okresie COVID 19 nabrały nieco innego charakteru. Przed wyjazdem należy pamiętać, by upewnić się w danym momencie, jakie są ewentualne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, co jednak w dużej mierze zależy przede wszystkim od nas samych. To wszystko nie oznacza jednak, że musimy zrezygnować z aktywnego odpoczynku jakim są narty w pięknych terenach górskich Austrii. Zachowując jasno sprecyzowane zasady możemy cieszyć się białym szaleństwem, śnieżnym sportem – w odrobinę inny niż zwyczajowo sposób – ale równie satysfakcjonujący i wyśmienity.

Rząd Austrii na sezon zimowy 2020/2021 przygotowuje się „pełną parą” realizując plan turystyki w oparciu o zasadę „Narty tak, ale bez apres-ski jak dawniej” – tak przedstawia to kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Dotychczasowe plany Austrii to otwarcie wszystkich ośrodków narciarskich i pełne bezpieczeństwo dla odwiedzających.

Narty w Alpach a Pandemia – jak w tym trudnym okresie funkcjonują kurorty górskie

Przede wszystkim kurorty narciarskie w Austrii zwracają uwagę na:

- pełna higieniczność wszystkich newralgicznych miejsc;

- zapewnianie bezpieczniej odległości miedzy korzystającymi, np.: odpowiednie odległości na wyciągach, kolejkach górskich, stosowna liczba miejsc w gondoli itp.;

- tam, gdzie to tylko możliwe korzystanie z maseczek chroniących nos i usta;

- nade wszystko ograniczenie rozrywek w ramach popularnego „apres-ski” – z języka francuskiego „po nartach”.

Tym terminem określa się wszelkie rozrywki, które zwyczajowo odbywały się po sportowych wyzwaniach na stoku m.in. wino z przyjaciółmi w barze, karaoke ze znajomymi, tańce na dyskotece, baseny, spa i wiele innych. Jest to pewna strata dla atrakcyjności wyjazdów, ale z drugiej strony nie duża cena, która pozwala zapewnić bezpieczeństwo oraz możliwość, by cieszyć się pięknem gór, czystym powietrzem oraz przyjemnością z jazdy na nartach.

O czy warto pamiętać stawiając na narty w Austrii w okresie COVID 19

Wyjazd w Alpy podczas pandemii może nabrać innego charakteru i to wcale nie gorszego. W dobie pandemii postawmy na rodzinność, w naszym małym składzie osobowym. Spędźmy ten czas ze sobą, korzystając z uroków gór i własnej obecności. Można zamienić jedzenie w restauracji na wspólne posiłki w zaciszu pokoju pensjonatu, korzystając z własnych kulinarnych możliwości bądź po prostu zamawiając catering z całkowicie bezobsługową dostawą. Po meczącym wysiłku górskim, relaks z rodziną, wyciszenie, wspólne rozmowy i przeżywanie tego co było na stoku jest równie piękne.

Co warto wiedzieć decydując się na narty w Austrii w czasach pandemii? Aktualne zasady panujące w Austrii

Zwróćmy uwagę na następujące kwestie:

- Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku na obecność wirusa COVID-19 oraz odbycia kwarantanny został zniesiony dla wielu krajów, w tym Polski.

Rozważmy jednak możliwość zrobienia dobrowolnych, nieobowiązkowych testów na koronawirusa tuż przed wyjazdem czy odlotem. Będziemy mieć wówczas pewność, że rozpoczynamy zimowe ferie bez zakażenia;

- wykorzystanie aplikacji na każdy telefon komórkowy, do pobrania na systemy iOS i Android, opracowanej przez rząd austriacki pod nazwą: STOPPCORONA.

Włączmy się w akcję, każdy dodatkowy użytkownik to bowiem większa szansa przerwania łańcucha ewentualnego zakażenia. W Austrii już około 80.000 osób pobrało aplikacje.

Oficjalna austriacka aplikacja automatycznie zapisująca osoby mijane na ulicy (także posiadające aplikację), która działa w zgodzie z wszelkimi wytycznymi dot. ochrony danych osobowych. W momencie, gdy jedna z mijanych osób na ulicy zgłosi w aplikacji infekcję, wszystkie osoby które znajdowały się w jej pobliżu zostaną o tym poinformowane. Aplikacja dostępna jest w jęz. niemieckim i angielskim.

Jeśli ktoś zaobserwuje u siebie objawy z listy koronawirusa powinien wysłać anonimowo żółte ostrzeżenie, aby inne osoby mogły monitorować swój stan zdrowia i ograniczyć kontakty albo ostrzeżenie na poziomie czerwonym – gdzie powinno się powziąć dobrowolną kwarantannę domową;

- w razie jakichkolwiek objawów i obaw konieczny kontakt z całkowicie bezpłatną infolinią austriacką 1450, w nagłych wypadkach na linii pogotowia ratunkowego: 114 (obsługa w języku niemieckim albo angielskim).

Jaką uzyskamy pomoc pod infolinią?

• proste domowe środki zaradcze lub leki

• uzyskanie porady lekarza rodzinnego

• wizyta domowa lekarza rodzinnego

• tylko w nagłych wypadkach: przyjęcie do szpitala

O czym powinniśmy pamiętać?

- o konieczności zabrania ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – zwanej również EKUZ – i dokumentu tożsamości. Będą potrzebne, aby uzyskać opiekę lub leczenie;

- warto przed wyjazdem wybrać także dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny;

- zaopatrzenie się w płyny dezynfekujące i maseczki zakrywające nos i usta.

Podsumowując, przy stosowaniu odpowiednich środków ostrożności, wyjazd na narty w tym roku może być równie przyjemny, co i w latach poprzednich.

W naszym sklepie znajdą Państwo: Narty, Buty Narciarskie, Kije Narciarskie, Kaski Narciarskie, Gogle