Rozmiar butów narciarskich - jak właściwie dobrać?

Z butami narciarskimi jest podobnie jak z normalnym obuwiem do codziennego chodzenia. Decydują o komforcie funkcjonowania i są istotnym elementem stylizacji, w tym przypadku narciarskiej. Buty narciarskie najlepiej dobrać wykonując - zanim odwiedzimy sklep narciarski - obrys naszej bosej stopy na kartce papieru. Wystarczy zaznaczyć czubek największego palca oraz koniec pięty. Następnie zmierzyć z dokładnością w milimetrach, nie tylko długość stopy, ale też jej szerokość tuż pod palcami, czyli w najszerszym miejscu kości śródstopia.

Buty narciarskie dla początkujących - główne parametry

Wiedząc już, jaki wymiar ma nasza stopa, należy kierować się następującymi parametrami obuwia narciarskiego:

* długość stopy - rozmiar podawany jest zwykle w tradycyjnej europejskiej skali, ale również podawana jest długość wkładki w milimetrach

* szerokość stopy - bardzo istotna, aby nie czuć dyskomfortu podczas jazdy. Pamiętajmy bowiem, że każdy z nas ma inny układ stopy: stopa szeroka, standardowa bądź wąska

* sztywność buta, tzw. flex. Jest prosta zasada: im sztywniejsze buty tym mniejsza wygoda, ale lepsze panowanie nad nartami. Dla początkujących narciarzy polecamy mniejszy flex, sztywność w widełkach 40-80. Dobrym rozwiązaniem są też buty typu allround - podobnie zresztą jak nazewnictwo narty allround - które wypośrodkowują te dwa parametry: komfort i sztywność buta.

Jakie więc wybrać buty narciarskie dla początkującego narciarza? A jakie buty narciarskie dla dziecka?

Przede wszystkim komfortowe, bezpieczne i ciepłe - takie, których podczas jazdy nie będziemy czuć i nie będą nam przeszkadzać w nauce. Rozmiar tak dopasowany, aby móc poruszać palcami i wyczuwać czubek butów końcami palców, ale jednocześnie bez możliwości swobodnego podniesienia i przesuwania pięty. Ma to na celu zapobiec kontuzjom. Należy przed zakupem obuwia narciarskiego każdorazowo przymierzyć je, przyjąć pozycję narciarską i poczuć czy stanowią jedność z nami czy też nie.

A jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? Tu również obowiązuje zasada obrysu stopy i w tym przypadku dodania do długości około 1-1,5 cm luzu. Powinny mieć flex na poziomie: 50, 50 czy 65. Ważna jest też stabilność stopy dziecka w bucie narciarskim. Wybieramy, więc buty narciarskie dla dzieci z co najmniej trzema klamrami spinającymi.

Z uwagi na to, że buty decydują w dużej mierze o komforcie nauki, zdecydujmy się na bardzo dobry zakup jakościowy dla samego siebie i dziecka, aby nauka jazdy była przyjemnym rodzinnym wydarzeniem.

Pamiętajmy również, iż są one elementem bardziej rozbudowanego mechanizmu: narty, wiązania i buty stanowią pełną całość. Początkujących proponujemy, aby dobór tych elementów i ich całościowy serwis przeprowadzili profesjonaliści i znawcy tej tematyki.

W naszym sklepie posiadamy buty narciarskie znanych producentów: buty narciarskie Atomic, buty narciarskie Dalbello, buty narciarskie Head, buty narciarskie Rossignol, buty narciarskie Salomon i buty narciarskie Tecnica