Slalom gigant – widowiskowa dyscyplina sportowa

Slalom nazwany „gigant”, to jedna z dyscyplin olimpijskich zaliczanych do sportów zimowych w narciarstwie alpejskim. Uprawiana jest przez mężczyzn oraz kobiety, w tym zarówno przez dorosłych jak i juniorów. „Gigant” to pośrednik pomiędzy supergigantem a slalomem. Slalom gigant polega na pokonaniu trasy krętej oraz posiadającej wklęsłe oraz wypukłe ukształtowania terenu, jak najszybciej jest to możliwe, jednocześnie wymijając specjalnie postawione na zjeździe bramki. Każdemu zawodnikowi liczony jest czas, który ma duże znaczenie. Jednak największym priorytetem jest „przejeżdżanie” bramek, czyli objechanie każdej – często zauważyć można, iż narciarz dotyka słupka bramki dla zmniejszenia promienia skrętu. Kiedy zawodnik źle najedzie na bramkę, będzie za daleko od niej lub ją ominie nawet przez przypadek – jest dyskwalifikowany. To piękne widowisko składa się z dwóch etapów, każdy z zawodników pokonuje dwie trasy z różnym ułożeniem bramek. Na pierwszym etapie zawodnicy zakwalifikowani są według czasów kwalifikacyjnych, a w drugim występie startują według czasów uzyskanych w pierwszej części – jednak najlepszy zawodnik występuje na samym końcu. Zupełnie jak w skokach narciarskich z małą różnicą, mianowicie, w slalomie gigant wygrywa zawodnik z czasem, który jest najkrótszy po zsumowaniu wyników z obu rund.

Slalom gigant – bramki, czyli element kluczowy tej dyscypliny sportowej

Bramki w slalomie gigant to dwa słupki z płachtą w środku. Ich standardowa szerokość to od 4 metrów do 8 metrów. Materiał umieszczony pomiędzy kijkami, najczęściej jest wymiarów 75 cm x 50 cm. Choć bramki w sklepach często są wielokolorowe – nawet żółte czy zielone, na olimpiadzie stawiane są na przemian niebieskie oraz czerwone. Na materiale zazwyczaj widnieje napis, często ma on nawiązanie do olimpiady czy sponsorów. Bramki są giętkie, toteż po przypadkowym najechaniu na nie, narciarz nie zrobi sobie krzywdy. Zasada ich przejeżdżania jest następująca: należy wyminąć bramki mając obie stopy na ziemi, blisko siebie – a w tym narty. Dyskwalifikowane jest ominięcie bramki, ale również nieprawidłowe jej przejechanie. Kiedy narciarz jedną nartą wyprzedza drugą czy jedną nogę ma w powietrzu – bramka nie zalicza się, a zawodnik żegna się z podium konkursu.

Ekwipunek, jakiego potrzebujesz udając się na slalom gigant

Zawodowi narciarze na slalom gigant wybierają przede wszystkim kask narciarski – nieposiadanie go na konkursie wiąże się z natychmiastową dyskwalifikacją. Poza tym zawodnicy mają na kasku ubrane gogle narciarskie, które zabezpieczają oczy oraz chronią przed m.in. promieniami słonecznymi i odpryskami śniegu. Cało pokrywa najczęściej jednoczęściowy kostium termiczny w różnych kolorach oraz wzorach. Ręce zabezpieczone są wygodnymi i chwytnymi rękawicami narciarskimi, a nogi wygodnymi i stabilnymi butami narciarskimi. Do tego zawodnicy posiadają wytrzymałe kijki narciarskie do nabierania prędkości poprzez odpychanie się oraz pochylenie się, układając je do tyłu. Kije narciarskie służą również do podpierania się przy skrętach, a w tym utrzymywanie równowagi. Na nogach natomiast znajdują się narty carvingowe, zwane inaczej „taliowanymi” przez szerszy dziób oraz piętkę, a węższy środek narty. Dzięki takim nartom zjazdowym, zawodnicy mogą jeździć na krawędziach nart i z łatwością wykonywać skręt carvingowy o małym promieniu. Co ciekawe, wszystkie akcesoria narciarskie do slalomu gigant dostępne są w sklepie narciarskim, toteż każdy może spróbować swoich sił w tym sporcie zimowym.

Zapraszamy do przeczytania innych naszych artykułów np.: Sztuczny śnieg, Narty SkituroweNauka jazdy na nartach cz.1