Marka Head należy do grona czołowych producentów sprzętu narciarskiego na świecie. Założyciel firmy, Howard Head, jako jeden z pierwszych zrewolucjonizował konstrukcję nart, zastępując drewniany rdzeń plastikowym i stosując stalowe wzmocnienia krawędzi. Od lat 40. XX wieku wiele się zmieniło, jednak ta marka w dalszym ciągu dostarcza nam innowacje, które poprawiają osiągi, zwiększają bezpieczeństwo i frajdę z jazdy. Wymieniamy 6 najważniejszych i najbardziej nowatorskich technologii stosowanych w nartach Head.

KERS

Nazwę tej technologii z pewnością doskonale kojarzą fani Formuły 1. Okazuje się jednak, że KERS ma zastosowanie nie tylko w motoryzacji, ale także narciarstwie. Na czym to polega? Wyobraźmy sobie, że swobodnie zjeżdżamy ze stoku, jednak w pewnym momencie czujemy, że chcemy ostro przyspieszyć i poczuć gwałtowny przypływ adrenaliny. Dzięki elektronicznemu systemowi KERS, stosowanemu w wybranych modelach nart Head, nie stanowi to już żadnego problemu.

Po aktywowaniu systemu następuje błyskawiczne usztywnienie tylnej części narty w trakcie wychodzenia ze skrętu, co przynosi efekt, który można porównać do działania turbosprężarki w silniku. Narciarz nabiera dużej prędkości, co ułatwia agresywne wejście w kolejny skręt.

KERS to rozwinięcie technologii Head Intelligence, z tą różnicą, że w tym przypadku następuje wzdłużne, a nie poprzeczne uelastycznienie narty. Dodatkowo KERS opiera się na nowym chipie zatopionym w narcie, którego zadaniem jest kumulowanie energii kinetycznej, zamienianie jej w energię elektryczną, a następnie oddanie po aktywowaniu systemu.

Co istotne, KERS działa bardzo inteligentnie - energia jest przekazywana na tę część narty, która aktualnie potrzebuje usztywnienia. System programuje się w zależności od charakterystyki konkretnej narty – działa inaczej w nartach wyczynowych, inaczej w rekreacyjnych.

ERA 3.0

Ta technologia bez wątpienia szczególnie dobrze sprawdza się w świecie narciarstwa rekreacyjnego. Wielu narciarzy doświadczyło klasycznego problemu: nie są jeszcze na takim etapie, by móc pozwolić sobie na super agresywną jazdę, ale jednocześnie nie wystarcza im już spokojne pokonywanie zakrętów.

ERA 3.0 sprawia, że narta staje się wyjątkowo uniwersalna, dobrze zachowuje się w każdych warunkach i niezależnie od preferowanego stylu jazdy. Narty mają unikalny kształt, progresywny promień skrętu, piezoelektryczne włókna w przedniej części oraz dodatkowo są wyposażone w rocker, dzięki czemu wybaczają błędy nawet przy dużej prędkości.

Allride Rocker

Rocker stosują wszyscy czołowi producenci nart, jednak w przypadku desek Head to rozwiązanie zostało dopracowane do perfekcji. Każdy model ma drobiazgowo dobraną długość rockera, dzięki czemu narciarz może bez trudu znaleźć narty idealnie pasujące do poziomu jego umiejętności. Nawet jeśli oceni to zbyt optymistycznie, narty pomogą mu w trudnej sytuacji, zwłaszcza podczas jazdy w ostrym skręcie i na miękkim śniegu.

Progresywny promień skrętu

Chcąc jeździć „zgodnie ze sztuką” na nartach wyposażonych w rocker należy pamiętać, by podczas skrętu ostro krawędziować, dzięki czemu cała krawędź narty ma kontakt ze śniegiem. Inżynierowie Head postanowili sprawdzić, czy da się coś z tym zrobić – w końcu z rockera korzystają głównie narciarze rekreacyjni, nie zawsze mający tyle siły, by przez cały czas prezentować agresywny styl jazdy.

Odpowiedzią na ten problem okazała się technologia progresywnego promienia skrętu. Dzięki niej krawędź narty zachowuje kontakt ze śniegiem nawet przy o połowę mniejszym zakrawędziowaniu. Przekłada się to nie tylko na wyższy komfort jazdy, ale także większe bezpieczeństwo, zwłaszcza dla osób dopiero szlifujących technikę krawędziowania.

Intellirise Rebound

Jednym z największych osiągnieć inżynierów marki Head było opracowanie technologii piezoelektrycznych włókien. Dzięki nim narta zachowuje się o wiele stabilniej i przenosi mniej wibracji na nogi narciarza. Technologia Intellirise Rebound polega na umieszczeniu włókien piezoelektrycznych w przedniej części narty. Jest jeszcze wygodniej (nawet podczas jazdy po lodzie), bezpieczniej, a same narty naprawdę jest bardzo trudno wyprowadzić z równowagi.

V-Shape LYT

To technologia konstrukcyjna, która opiera się na super lekkim drewnianym rdzeniu Karuba dodatkowo wzmocnionym Graphenem na całej długości narty. Cel był prosty: maksymalnie obniżyć masę nart, jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość. Narty z V-Shape LYT świetnie wchodzą w skręty, są bardzo łatwe w prowadzeniu, stabilniejsze i mniej wrażliwe na wibracje.

Head to marka innowacji – co ważne, te zaawansowane technologie rzeczywiście sprawdzają się w realnych warunkach, niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym narciarzem, czy może dopiero zaliczasz pierwsze zjazdy. Szeroki wybór modeli nart, butów Head w bardzo atrakcyjnych cenach znajdziesz w w naszym sklepie, w dziale: https://twoje-narty.pl/producent/3-head