Jak nauczyć się jeździć na nartach? Czyli pierwsze kroki amatora nart tuż przed wyjazdem na stok

Narciarstwo nie bez powodu nazywa się śniegowym, zimowym szaleństwem. Jazda na nartach dla tych, którzy "połknęli bakcyla" - staje się w krótkim okresie czasu olbrzymią pasją. Nauka jazdy na nartach daje frajdę z kolejnych postępów, przechodzenia na poziom wyżej w umiejętnościach dając upust emocjom, pozwala odreagować stresy codziennych obowiązków. Jazda na nartach potrafi wciągnąć w szalony wir radości, a przy tym wzrost poziomu adrenaliny i endorfiny gwarantuje wyjątkowe przeżycia. By jednak móc w pełni cieszyć się zimowym szaleństwem na stoku, wpierw przygotuj się do tego poważnie, bo narciarstwo to także wymagająca dyscyplina.

Po pierwsze zadbaj o swoją kondycję, już na kilka tygodni przed planowanym narciarskim wypadem warto regularnie ćwiczyć, rozciągając mięśnie, ćwiczyć oddech, głębokość wdechu i wydechu, czyli pojemność płuc i ich wydolność. Kondycję warto doskonalić poprzez na przykład: regularny bieg, spacery długodystansowe czy pływanie.

Po drugie należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. I tu - w zależności od naszych narciarskich planów, założeń, możliwości finansowych, chęci do nauki - możemy albo odwiedzić profesjonalny sklep narciarski, albo zdać się na wypożyczalnie. W każdym z tych przypadków należy skorzystać z pomocy fachowca w kwestii wyboru sprzętu narciarskiego. Profesjonalista zada nam szereg pytań, na które udzielone odpowiedzi w ostatecznym podsumowaniu zadecydują o tym, jakie narty zostaną nam polecone i jakie akcesoria narciarskie dokompletowane.

Jaki sprzęt narciarski na początek nauki?

Zasada jest następująca. Dla początkujących zdecydowanie łatwiejsze w opanowaniu są krótsze narty, na około 15 cm krótsze od wysokości narciarza. Wszystkie dostępne modele nart to możliwość ich podziału wedle określonych kategorii. I tak mamy narty damskie, narty męskie i narty dziecięce. To najprostszy podział. Kolejnym głównym kryterium jest stopień zaawansowania jazdy, co wiąże się bezpośrednio z technicznymi parametrami nart. Amator szusowania powinien analizować ofertę w kategorii: narty allround, czyli najbardziej uniwersalnych. Bardziej specjalistyczne m.in. narty zjazdowe czy narty race to już wyższy poziom umiejętności. Warto zapoznać się także we własnym zakresie z podstawową terminologią narciarską i budową nart. Oczywiście wybierając profesjonalny sklep narciarski, nie musimy posiadać rozbudowanej wiedzy, gdyż będziemy odpowiednio pokierowani przez specjalistów. Warto jeszcze zwrócić uwagę na pozostały sprzęt narciarski, np.:

* narty z wiązaniami - najlepiej wybór i ich dopasowanie pozostawić profesjonaliście

* gogle narciarskie dla ochrony oczu, chroniące przed promieniowaniem UV. Dobrym rozwiązaniem są gogle fotochromatyczne - reagujące na zmianę natężenia światła. Niektóre posiadają też podnoszącą komfort jazdy powłokę zapobiegającą parowaniu gogli

* kombinezon narciarski bądź spodnie narciarskie z kurtką dla ochrony naszego ciała i komfortu przebiegu nauki

* rękawice narciarskie dla ochrony naszych dłoni przed zimnem

* kaski narciarskie dla ochrony naszego zdrowia i dla zapewnienia bezpieczeństwa jazdy.

* buty narciarskie - pamiętaj, iż ów plastikowe buty to konieczność nauczenia się chodzenia w nich, a chód ów jest zdecydowanie inny niż normalny. Pomocnym mogą okazać się "ćwiczenia na sucho" w zakresie chodzenia w butach narciarskich i przyzwyczajenia się do nich. Ważna uwaga: buty narciarskie nie mogą być za ciasne, aby zapewnić komfort termiczny stopie. Nie mogą być też za duże, aby zapobiec kontuzji zbyt luźnej stopy w bucie. Muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru.

* kijki narciarskie - dla początkujących to ważny element wyposażenia, bowiem daje poczucie większej stabilności i pewności podczas nauki jazdy

* krem ochronny zimowy, chroni przed promieniowaniem słonecznym

Samouk czy instruktor - jaką podjąć decyzje?

To trudne pytanie i odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Jeśli chcemy pozostać samoukiem jazdy na nartach to należy liczyć się z zaistnieniem błędów w technice narciarstwa, których powodowanie w dłuższym przedziale czasu może skutkować zakorzenieniem się na stałe błędów w narciarskiej sztuce czy złych nawyków. A potem naprawdę ciężko je zmienić i skorygować. Skorzystanie z pomocy instruktora - chociażby wykupienie kilku lekcji - czy też zapisanie się na grupową naukę może zaowocować. Instruktor jest w stanie szybko wyłapać nasze błędy i zwrócić na nie uwagę, starać się wypracować właściwe odruchy. Instruktor - w przypadku amatorów - może okazać się kluczem do osiągnięcia profesjonalizmu w jeździe na nartach i radości z jazdy.

Wybór stoku do nauki - propozycje

Kolejne pytanie, które amator jazdy na nartach winien sobie zadać to: Gdzie nauczyć się jazdy na nartach? Jakie miejscowości i stoki są najlepsze dla początkujących narciarzy? Na pewno muszą być to specjalnie przygotowane stoki dla początkujących, oznaczone kolorem zielonym, tudzież niebieskim. Należy w tej kwestii zrobić dobre rozeznanie. Teren powinien być łagodnie ukształtowany, stok o niedużym nachyleniu, a przy tym dość szeroki.

Oto krótka lista miejscowości ze stokami w kolorze zielonym, z którą warto się zapoznać:

* Szczyrk

* Korbielów

* Szklarska Poręba

* Karpacz

* Zieleniec

* Sienna

* Brenna

* Zielonka

* Białka Tatrzańska

* Bukowina tatrzańska

* Wisła

Zapraszam do zapoznania się z kolejną częścią ów poradnika w pigułce: Jak nauczyć się jazdy na nartach? cz.2 - pierwsze kroki. W następnej części poruszymy tematykę: Jakie są techniki jazdy na nartach – serdecznie zapraszamy.