Jak dobrać długość nart? Porady dla początkującego narciarza

Długość narty to pierwsza z przesłanek branych pod uwagę przy doborze nart. Generalną zasadą jest dopasowanie długości nart do wysokości potencjalnego narciarza. Zakłada się, iż narty winny być około 15-20 cm krótsze niż wysokość ich użytkownika. Zależy to też poniekąd od rodzaju nart, ponieważ przy nartach typu allround wysokość plasuje się na poziomie brody narciarki (u kobiety) czy też nosa narciarza (u mężczyzny). W przypadku zaś decyzji o zakupie nart klasycznych czy nart race długość narty to - ogólnie rzecz ujmując - okolice oczu narciarza. Pamiętajmy jednak, że w przypadku amatora zimowego sportu, jako pierwszy sprzęt narciarski, polecane są zdecydowanie narty wspomnianego typu: allround bądź allmountain. Warto w tym miejscu podkreślić, iż narty krótsze to zdecydowanie łatwiejsze ich prowadzenie i wykonywanie skrętu, niż balansując na nartach dłuższych, zjazdowych. Nie bez znaczenia przy wyborze długości nart ma też waga narciarza, bowiem gdy odbiega znacząco od przeciętnej, należy w przypadku osoby cięższej wybrać dłuższe narty, a w przypadku osoby lżejszej - odpowiednio narty krótsze.

Jakie narty kupić, aby cieszyć się nauką jazdy?

Z tematyką długości nart wiążą się też inne aspekty, jak na przykład: teren, który będzie dominował w naszej narciarskiej przygodzie, nasze założenia co do techniki jazdy na nartach etc. Jak więc dopasować narty do swoich preferencji? Przede wszystkim ważny jest poziom posiadanych umiejętności, czy kiedykolwiek mieliśmy już styczność z nartami czy jest to nasza pierwsza próba. Jeśli chcemy szusować po szerokich i przygotowanych stokach, jesteśmy nastawieni na wzrost adrenaliny związany z dużymi osiągami prędkości to polecane są narty klasyczne, mniej taliowane, o dużym promieniu skrętu. Z kolei, gdy naszą domeną ma być szusowanie w lesie, pomiędzy drzewami, na wąskim stoku, w śnieżnym puchu, w technice carvingowej to zdecydowanie narta winna być krótsza, radykalnie taliowana.

Rola kijków narciarskich dla amatorów zaczynających zimową, sportową przygodę. Jak dobierać kijki narciarskie?

Kije narciarskie w przypadku początkujących dorosłych czy też uczących się jazdy dzieci są bardzo ważnym ekwipunkiem. Ich rola jest dość obszerna: zachowanie stabilności podczas balansowania ciałem, jako swoiste stateczniki podczas nauki jazdy, zachowanie równowagi zwłaszcza w fazie skrętu, nadanie odpowiedniego rytmu przy przejściu ze skrętu w kolejny skręt, możliwość wsparcia się, łatwiejszego podejścia pod górę, odepchnięcia się na płaskiej powierzchni, wydostania nart z śnieżnego puchu etc.

Gdy już początkujący narciarz opanuje łuki i manewr skrętu to kijki wciąż pozostaną pomocne.

Jaka powinna być prawidłowo dobrana długość kijków narciarskich? Jakie kijki narciarskie wybrać na początek? Otóż wybór kijka to szybki test prawidłowości jego wysokości: obróć kij rękojeścią do dołu, złap tuż po talerzami i jeśli uzyskasz kąt prosty w stawie łokciowym to znaczy, że kijek narciarski jest odpowiedni. Różne źródła podają też matematyczny sposób wyliczeń długości kijków narciarskich: wzrost narciarza przemnożony przez współczynnik 0,66.

Co jeszcze na liście niezbędników początkującego narciarza?

Obowiązkowe wyposażenie narciarza, jest równie istotne jak sam wybór nart. Należy o tym pamiętać i zasięgnąć w tej kwestii również porady profesjonalisty. Bardzo duży wybór sprzętu o różnych parametrach technicznych i możliwościach, nierzadko niezrozumiałe dla początkującego nazewnictwo i terminologia powoduje, iż zaufanie do porad fachowcy jest wskazane. Wybierzmy przede wszystkim dobrej jakości: odzież narciarską, gogle narciarskie, rękawice narciarskie, bieliznę termoaktywną, buty narciarskie. Większość z tych rzeczy znajdą Państwo w naszym sklepie narciarskim.

U nas znajdziesz: Narty Salomon, Narty Volkl, Narty Rossignol, Narty Atomic i Narty Head

Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi artykułami: "jak dobrać narty?", "Rozmiary butów narciarskich", "Nauka jazdy na nartach cz. 1"