Narciarstwo w Polsce – czy nie lepiej wyjechać za granicę?

Podczas sezonu zimowego wielu miłośników zjeżdżania z gór zadaje sobie pytanie: gdzie na narty? Wówczas duża grupa fanów adrenaliny i śnieżnobiałego puchu, rozważa podróż np. do pięknej Austrii czy mroźnej Norwegii, chcąc zakosztować prawdziwie ekstremalnych warunków. Jednak wyjazd z kraju wcale nie jest konieczny bowiem Polska, choć niepozorna, słynie z pięknych terenów i zapierających dech w piersiach krajobrazów. W zimę polskie szczyty prezentują się znakomicie, a w tym przygotowane profesjonalnie trasy do zjazdów m.in. slalom gigant czy trasy skitourowe. Zjazdy często są zachęcająco długie oraz zachwycają np. nierównym rozłożeniem śniegu oraz dużymi różnicami m.in. wzniesień. Zanim z przyjaciółmi wybierzesz zagraniczną miejscówkę, pomyśl o Polsce i wyjątkowych trasach np. mających łącznie nawet 12.5 km (Skrzyczne w Szczyrku, miasto na śląsku). Dodatkowo okoliczne ośrodki oraz schroniska PTTK oferują bardzo przytulne warunki dla całych rodzin, w tym ciepłe posiłki oraz przytulne miejsca noclegowe. Dla narciarzy i snowboardzistów znajdzie się wiele trafnych propozycji na zimowe szaleństwo, a także możliwość wypożyczenia sprzętu i odzieży, a nawet przechowania i serwisowania swojego ekwipunku. Chcesz wyjechać na narty? Koniecznie sprawdź polskie szczyty górskie i atrakcje w pobliżu nich!

Gdzie na narty w Polsce? Popularne ośrodki

Zjeżdżanie na nartach i snowboardzie to bardzo popularna forma aktywności wśród polaków. Dlatego też istnieje wiele miejsc w kraju, w jakich można oddać się przyjemności zjeżdżania ze stoków – zarówno tras wyrównanych, jak i całkiem dzikich oraz nieujarzmionych odcinków. Oto lista najpopularniejszych miejsc i pasm górskich.

Jedną z bardzo popularnych miejscowości, która jest chętnie odwiedzana przez amatorów i profesjonalistów, jest Szczyrk znajdujący się na śląsku. Tam polecany jest ośrodek „Skrzyczne” oraz najwyższe wzniesienie Beskidów o tej nazwie, mające 1257 m n.p.m. Trasy narciarskie mają łącznie aż 12.5 km długości, odcinków do „zaliczenia” jest wiele, dodatkowo każdy prezentuje inne ułożenie terenu. Do tego nowoczesne wyciągi, szlaki turystyczne, a w nich szlaki skiturowe. Do dyspozycji gości są wypożyczalnie, serwis oraz przechowywalnia sprzętu. Poza tym na terenie ośrodka jest również piękne schronisko i szkoły narciarskie dla dorosłych oraz dzieci. Atrakcją dodatkową jest tor saneczkowy oraz trasy narciarskie nazwane „jazda nocna”, umożliwiające bezpieczne wrażenia ze zjazdów po zmroku. Jedną z tras trudnych jest niezwykły odcinek oznaczony FIS – na którym zjeżdżają zawodowi narciarze alpejscy na nartach carvingowych, podczas np. mistrzostw.

Drugą propozycją oraz miejscem polecanym przez wielu narciarzy jest ośrodek narciarsko-rekreacyjny „Harenda”, umiejscowiony w samym sercu Zakopanego. Na terenie Harendy znajdują się oczywiście wypożyczalnie markowych sprzętów i ubrań, a także serwis. Atrakcją, która przyciąga dużą grupę turystów, w tym dzieci, jest duże lodowisko Harenda. Na terenie Harendy znajduje się również Klub Pingwina, czyli szkółka dla dzieci oraz zarazem przedszkole. Przyjazne najmłodszym są również psy rasy husky, które zobaczyć oraz pogłaskać można w specjalnie przygotowanej wiosce lapońskiej. Trasy narciarskie obejmują wiele poziomów trudności, w tym trasę: bardzo łatwą, łatwą, dwie średnio-łatwe oraz dwie trudne. Do jednej z tras najcięższych zaliczana jest również trasa FIS umożliwiająca jazdę po torze, na jakim biorą udział profesjonalni zawodnicy podczas np. olimpiad międzynarodowych. Na odcinku FIS przejechać można np. podczas Pucharu Zakopanego Amatorów, który to cieszy się dużą popularnością wśród gości. Ośrodek rekreacyjny Harenda oferuje również ciepłe dania i napoje charakterystyczne dla kuchni zakopiańskiej, w tym np. kwaśnicę oraz oscypki.

Zachwalane miejsca, czyli wyjazd na narty w Polsce

Białka Tatrzańska polecana jest przez wielu turystów, w tym miłośników zjeżdżania z gór, a także fanów wspinania się na sam szczyt samodzielnie, na nartach skiturowych. To miejsce oferujące profesjonalne i nowoczesne trasy, w tym odcinki specjalnie zaśnieżane sztucznym śniegiem, aby korzystać z nich można było aż do wiosny. Do dyspozycji gości są wypożyczalnie markowych sprzętów, a także nowoczesne koleje i wyciągi z pięknymi panoramami wokoło. Poza darmowymi parkingami oraz rabatami na świeże posiłki w okolicznych karczmach, króluje tam duża dynamika oraz ciągły rozwój. Trasy są długie oraz szerokie, a stosowane nowoczesne technologie pozwalają na prawdziwe zrelaksowanie się. Co warto wiedzieć, nawet profesjonalni zawodnicy uwielbiają treningi na Podhalu, a także bardzo chętnie korzystają z usług Ośrodka Narciarskiego Kotelnica Białczańska. To miejsce porównuje się do wybitnego słowackiego ośrodka „Jasna”, nazywanego też „Chopok”, w którym każdy gość czuje się prestiżowo.

Cenionym wzniesieniem jest również Czarna Góra (Sudety) mająca wysokość 1205 m n.p.m oraz ośrodek Czarna Góra Resort, który ten szczyt „zaadoptował”. Ten punkt na polskiej mapie uwielbiany jest za dynamiczne oraz długie trasy, które łącznie mają ponad 10 km długości. Wszystkie zjazdy świetnie nadają się dla amatorów i profesjonalnych narciarzy, w tym miłośników spokojnej oraz szalonej jazdy na nartach czy snowboardzie. W okolicach oferowane jest bardzo przytulne nocowanie, wraz z możliwością wypożyczenia potrzebnych sprzętów i odzieży, bez potrzeby kupowania przed wyjazdem własnych np. kurtek narciarskich czy kasków narciarskich. To jeden z najbardziej przyjaznych punktów dla całych rodzin, w tym dzieci, ze względu na wiele łagodnych, a tym samym bardzo bezpiecznych zjazdów narciarskich.

Krynica położona w województwie małopolskim, to kolejne z miast, które warto odwiedzić z myślą o zimowym szaleństwie. Poza popularnym oraz chwalonym uzdrowiskiem, w okolicy znajduje się również wiele tras narciarskich oraz snowboardowych, w tym slalomy idealne dla osób kochających narty carvingowe i „agresywną” jazdę na krawędziach. Na Jaworzynie, czyli wzniesieniu mającym dumne 1114 m n.p.m poza świetnymi warunkami dla sportowców i amatorów, czekają niesamowite widoki, które chętnie są fotografowane – czemu nie ma się co dziwić, bowiem panoramy zapierają dech w piersiach. Odcinki do zjazdów łącznie mają ponad 8 km, a w okolicy Krynicy znajduje się wiele prestiżowych hoteli oraz piękna architektura połączona z m.in. sławnymi deptakami. Sam jeszcze szczyt wzbogacony jest w nowoczesne wyciągi oraz rozwiązania technologiczne, jak regularne naśnieżanie sztucznym śniegiem oraz kamerowanie live, do którego każdy z gości ma dostęp poprzez stronę internatową.

Jeżeli planujesz zakup sprzętu do zimowych szaleństw, to nasz sklep narciarski w swoim asortymencie posiada produkty prosto od topowych producentów, znajdziesz tu między innymi: narty Atomic, narty Rossignol, narty Salomon, narty Head, narty Volkl, a także buty narciarskie, gogle narciarskie, kije narciarskie i akcesoria dla narciarzy